Zachodnia Sycylia najczęściej kojarzona jest z Trapani. I słusznie, bo to jedno  z ważniejszych miast regionu, a na dodatek do niedawna większość podróżnych  z Polski lądowała właśnie tutaj, Katania i Palermo to nowsze połączenia lotnicze z naszego kraju.

Miasto powstało w starożytności na wąskim, wygiętym przylądku, co sprawia, że z trzech stron otacza je morze. Życie płynie tutaj leniwie. Wcześnie rano rybacy wypływają na połów, by zaraz po powrocie sprzedać to, co złowili i mieć wolną resztę dnia. Znajdzie się wtedy czas na kilka przedpołudniowych kaw, pogawędkę z kolegami w barze, a gdy w południe nastanie męczący upał, można spokojnie udać się na długą drzemkę. Niby nie dzieje się w mieście nic nadzwyczajnego, ale właśnie to jest w nim najlepsze, że wszystko toczy się jakby obok turystycznego gwaru i pośpiechu. Turyści też poddają się tej nieco sennej  atmosferze i sami wolno snują się po mieście, przechodząc z jednej strony cypla na drugi. Kto znajdzie się w Trapani w jego nowszej części z pewnością będzie zawiedziony, bo nie ma tam nic ciekawego, ale centro storico jest bardzo ładne i czyste, co na Sycylii należy do rzadkości. Wspaniale miasto wygląda za starymi murami. Pełno tu klimatycznych zaułków, niewielkich placyków i kolorowych łodzi kołyszących się na spokojnych wodach. No i jest bardzo przyjemny park, a w nim mini zoo i scena koncertowa.

W Trapani nie ma spektakularnych zabytków, ale jest sporo starych kościołów, najbardziej efektowny to Katedra św. Wawrzyńca z XV wieku. Mieszkańcy słyną ze swej głębokiej religijności, więc w kościołach, w przeciwieństwie do wielu innych włoskich miast, nie brakuje wiernych. Tutejsze obchody Wielkanocy, a zwłaszcza  wielkopiątkowe procesje są sławne na cały świat. Obejrzyjcie filmy na youtube.

Źródło: http://trapani.gds.it/2015/01/25/misteri-di-trapani-itinerario-e-scinnute-ecco-le-novita_301521/

Miasto od początku swojego istnienia słynęło z wydobycia soli. Do dzisiaj z południowej strony Trapani znajdują się  malownicze saliny i kolorowe wiatraki.

My zatrzymaliśmy się na pierwszy tydzień w prześlicznym Castellamare del Golfo, ale wydaje mi się, że Trapani to też bardzo dobra  baza wypadowa do zwiedzenia Zachodniej Sycylii, bo wszędzie stąd jest blisko: do Erice, rezerwatów Zingaro i Monte Cofano, do południowej Marsali i Mazary del Vallo, no i na Egady łatwo dopłynąć promem.

W okolicy Trapani mnóstwo jest atrakcji. Niestety, niektóre straciły w ostatnich latach swój urok.

Gdy w 2009 po raz pierwszy przyjechaliśmy na Sycylię, zachwyciła mnie stara tuńczykarnia w okolicy Scopello i znajdująca się przy niej plaża Fraglioni.Teren był prywatny, ale nie płaciło się za wstęp i można było wszędzie swobodnie się poruszać . Wszystko wyglądało  bardzo autentycznie, turyści docierali w to miejsce nielicznie. Gdy tym razem ją zobaczyłam, zrobiło mi się bardzo smutno. Miejsce zrobiło się strasznie komercyjne. Tuńczykarnia została zamieniona na hotel. Niestety otynkowano ją i pomalowano na krzykliwe kolory, przez co straciła cały urok. Za wstęp na jej  teren  płaci się 4 euro, poruszać można się tylko wyznaczoną ścieżką.  Wszędzie tłumy turystów. Szkoda, wielka szkoda. Zobaczcie jak wyglądało to miejsce  w roku 2009  i jak wygląda teraz

Za to wciąż przepiękne pozostają rezerwaty przyrody: słynny Zingaro, który ucierpiał podczas ostatnich pożarów i Monte Cofano. O sycylijskich rezerwatach wkrótce napiszę więcej, więc dzisiaj wstawiam  tylko  dwie fotki na zachętę.

Zingaro

Monte Coffano

Z kolei San Vito lo Capo, czyli sławne kąpielisko z białym piaskiem, już w roku 2009 było zatłoczone, ale istne oblężenie turystów, jakie miasteczko przeżywa obecnie, jest przerażające. Na plaży widać tylko parasole.

A tak było w 2009 roku

Za to udało nam się odkryć miejsce, o którym turyści niemal nie wiedzą, i o którym w większości przewodników nie ma ani słowa. To cudowna Grotta Mangiapanne. Mieści się w niej mała, stara  wioska. Grota i jej okolice zupełnie mnie zauroczyły, dlatego poświęcę jej osobny wpis, na który zapraszam za kilka dni.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.