Taormina opisana została  dokładnie w każdym przewodniku i często reklamuje się ją  jako najładniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce na wyspie. Trzeba przyznać że, urody jej nie brakuje. Położona jest na północnym-wschodzie na stromych zboczach Gór Pelorytańskich. W pobliżu dyni Etna, w dole szumi morze, a wszystko tonie w zieleni i w kwiatach.To  miejscowość elegancka, pełna luksusowych hoteli i sklepów, odwiedzana przede wszystkim przez turystów z grubymi portfelami. Opisywana była w literaturze przez wielu pisarzy, pokochali ją Oskar Wilde, Jarosław Iwaszkiewicz, Ernest Hemingway, Friedrich  Nietzsche  czy Goethe. Ten ostatni uznał,  że  ” Taormina to największe dzieło sztuki i natury”. Nic dziwnego , że do miasteczka ściągają całe rzesze  turystów. Większość, tak jak my, tylko na jeden dzień. Wąskimi uliczkami  płynie więc rzeka ludzi  i trudno zza nich  zobaczyć najciekawsze miejsca.

Taormina powstała w IV wieku p.n.e. Założyli ją mieszkańcy pobliskiego Naxos, którzy uciekli przed rządami tyrana Djonizjosa. Początkowo miasto miało charakter grecki, jednak  ok II p.n.e, by uniknąć masakry, poddało się Rzymowi. Niestety nie udało się jej uniknąć  w X wieku nasze ery,  gdy Sycylię podbili Arabowie. W 902 roku  Emir Ibrahim Ahmed wkroczył  do miasta przez Bramę Saraceńską, Taormina została zmasakrowana. Wiele kobiet, dzieci, starców wyciągniętych z najskrytszych zakamarków oraz kościołów, zostało wywleczonych na ulice i zdziesiątkowanych mieczami. Ostatecznie jednak, mimo początkowych zniszczeń, panowanie Arabów przyczyniło się do rozwoju miasta. Potem wkroczyli Normanowie, a po nich Aragończycy. W XIX wieku Taormina zyskała sławę jednego z najpiękniejszych kurortów w Europie.

W samym centrum, do którego prowadzą z dwóch stron stare bramy: mesyńska i katańska, ruch samochodowy jest bardzo ograniczony, a znalezienie miejsca do zaparkowania graniczy z cudem. Samochód należy zostawić na jakimś  parkingu przy drodze prowadzącej do Taorminy, polecam Lumbi. Można z niego , w ramach opłaty za postój , dojechać pod górę do centrum autobusem.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji miasteczka jest amfiteatr. Widzieliście ich już dziesiątki, a  na dodatek tak naprawdę to wcale nie lubicie ruin, więc uznajecie, że można go sobie odpuścić? Robicie wielki błąd, bo amfiteatr w Taorminie jest chyba najpiękniejszy na świecie.  Mój tata  też myślał, że nie warto go zwiedzać, a wyszedł zachwycony. To jedno z najbardziej niezwykłych i romantycznych miejsc, jakie widziałam. Położony na zboczu góry, oferuje przepiękne widoki na morze, wschodnie wybrzeże Sycylii, góry czy Etnę. Został tak ustawiony, by tłem dla występujących aktorów było morze. Gdybym oglądała w nim  jakieś przedstawienie, nie wiedziałabym, na co patrzeć. Na zachodzące słońce , aktorów czy na ciemne wody Morza Jońskiego? Uwierzcie mi, ten amfiteatr swoją lokalizacją bije na głowy  wszystkie inne. Został zbudowany w III wieku przed naszą erą z nietypowego materiału- cegły. Dzięki temu jest jeszcze piękniejszy. To miejsce, które absolutnie trzeba zobaczyć. W mieście jest jeszcze jeden, mniejszy amfiteatr, Odeon, ale to już zupełnie inna bajka. Nie ta klasa po prostu.

Kolejny obowiązkowy punkt to śliczny ogród publiczny, z którego rozpościera się piękny widok na wybrzeże. Jest w nim sporo romantycznych fontann, rzeźb i budowli. Rosną oliwki, palmy  i bugenwille. Panuje cisza, spokój, prawie nie ma ludzi i naprawdę można tu odpocząć. Z pewnością jest to jeden z ciekawszych parków na Sycylii, choć jak wszędzie są w nim miejsca, którym przydałby się remont.

Taormina ma jeden z najbardziej urokliwych placów na świecie  czyli Piazza IX Aprile. Stoi przy nim śliczny różowy kościół San Giuseppe z XVII wieku, w którym codziennie odbywają się śluby i średniowieczny kościół św. Augustyna. Wokół jest pełno restauracji, a na środku placu od lat to samo trio wygrywa najbardziej znane włoskie hity. Z placu rozciąga się też zachwycający widok na wybrzeże.

Za placem i stojącą przy nim wieżą zegarową zaczyna się najstarsza część miasta czyli Borgo Mediovale.  Tutaj stoi katera, liczne średniowieczne pałace i budynki o arabskim charakterze. Warto przejść do końca Corso za bramę i skręcić w uliczkę w lewo. Znajduje się tu piękny pałac z XV wieku, Palazzo Duchi dei Santo Stefano

Kolejne niezwykłe miejsce to Isola Bella, maleńka wyspa znana z pocztówek. Połączona jest z lądem piaszczystą groblą, tuż obok znajdują się dwie plaże. Żeby się do niej dostać trzeba zjechać kolejką na dół albo od razu, przy wjeździe do Taorminy wybrać drogę prowadząca na plażę. Do roku 1990 wyspa znajdowała się w rękach prywatnych, potem odkupił ją rząd. Obecnie znajduje się tu maleńki rezerwat przyrody, siedlisko ptaków i jaszczurek. Ze stałym lądem wyspa połączona jest groblą.  Koszt wstępu na wyspę to 5 euro. Sąsiadująca z wyspą plaża zawsze jest koszmarnie zatłoczona.

Centralna część Taorminy jest na tyle mała, że nie ma potrzeby korzystania z usług komunikacji miejskiej. Jeśli jednak wysiadamy na stacji kolejowej, która niestety znajduje się znacznie poniżej centrum, możemy skorzystać z lokalnej komunikacji  lub z usług międzymiejskiej sieci Interbus, za bilet zapłacimy mniej niż 2e.

Jeśli interesuje nas wizyta na wysepce Isola Bella,  to z turystycznego centrum Taorminy  najłatwiej będzie się tam dostać kolejką linową funivia, która zlokalizowana jest ok 5 minuty spacerem od Bramy Messyńskiej. Kolejka łączy ze sobą górną część Taorminy z przybrzeżną częścią Mazzaro . Koszt przejazdu wynosi 3e, natomiast bilet dzienny można zakupić za 10 e.

Taormina to miejsce pełne uroku, ale polecam odwiedzić je poza sezonem, ewentualnie wcześnie rano, gdy turystów nie ma zbyt wielu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Kategorie: Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.