Na Sycylii jest ponad 80 rezerwatów przyrody. Niektóre z nich są znane i często odwiedzane, ale większość to niewielkie tereny naturalne, do których rzadko przybywają turyści. Jedne znajdują się na wybrzeżu, inne wysoko w górach. Niektóre są pełne zieleni i kwiatów, inne prezentują raczej surowe skalne piękno. My, w ciągu łącznie spędzonych na Sycylii ponad sześciu tygodni , odwiedziliśmy ich okołu dziesięciu. Dzisiaj zapraszam do obejrzenia kilku, naszym zdaniem najciekawszych.

 Riserva Naturale Fiume Ciane e Saline Siracusa.

Jak sama nazwa wskazuje, rezerwat znajduje się bardzo blisko Syrakuz, nad rzeką Ciane. Jedną jego część stanowią saliny, drugą miejsce, gdzie naturalnie rosną papirusy. Najpierw pojechaliśmy zobaczyć saliny. Okazało się, że park od dawna nie funkcjonuje, przynajmniej nie widać, by ktokolwiek o niego dbał. W budce strażnika nie było nikogo, za to wszędzie panował wokół potworny bałagan. Saliny, o ile w ogóle można je tak nazwać, to wysuszone połacie śmierdzącego błota. W opuszczonych, rozwalających się budynkach mieszkają hipisi. Po obejrzeniu tej ruiny w pierwszym momencie chcieliśmy zrezygnować z przejazdu na drugą stronę, gdzie rosną papirusy, ale ostatecznie stwierdziliśmy, że kilka kilometrów nie robi nam różnicy. I dobrze zrobiliśmy. Rezerwat papirusów, choć również zaniedbany, okazał się bardzo przyjemny. Teren jest niewielki, za to soczyście zielony.  Miło było pospacerować wśród  roślin, które w Europie  rzadko widuje się w naturalnym środowisku. Wstęp darmowy.

 Parco dell Etna

Miejsce, które trzeba zobaczyć. Wejście na aktywny wulkan stanowi nie lada przeżycie. Księżycowy krajobraz, para i dym wydobywające się z licznych kraterów, do tego lekka adrenalina , bo nigdy nie wiadomo, wybuchnie czy nie wybuchnie?

Słowo Etna kojarzy się przede wszystkim z wulkanem, jednak należy pamiętać, że otoczony jest on  pięknym, rozległym terenem   porośniętym lasem. Pełno w nim szlaków trekingowych , połaci zastygłej lawy, jaskiń, szlaków spacerowych, punktów widokowych itd. Warto, prócz zdobycia szczytu Etny , wybrać się na przechadzkę po całym parku. O tym, jak dostać się na wulkan, przeczytacie TUTAJ.

Parco fiuviale dell Alcantara

Bazaltowy wąwóz położony jest około 20 km od Taorminy. Pomiędzy wysokimi skałami płynie lodowata rzeka  Alcantara, która ma swój początek na zboczach Etny. Ściany wąwozu mają miejscami ponad 50 m. wysokości, słońce niemal nie dociera na dno.  Można przejść się kawałek dnem rzeki, aż do niewielkiego wodospadu, ale grozi to hipotermią. Jest też możliwość wypożyczenia wysokich gumowych butów, a raczej buto-spodni, które pozwolą na dokładniejsze spenetrowanie terenu. Nie wiem ile kosztują, bo zdecydowaliśmy się wejść do rzeki bez nich. Woda była bardzo zimna, ale odmrożeń nie dostaliśmy 🙂 Wstęp do wąwozu i na teren położonego na górze ogrodu botanicznego wynosi 7 euro. na dno można zjechać windą. Warto przyjechać tu rano  tuż po otwarciu czyli o 9. Potem tłum turystów gęstnieje z minuty na minutę.

Riserva Naturale Monte Cofano

Monte Cofano to  skalista góra znajdująca się w pobliżu Trapani i Erice. Wysoki na 659 metrów, przypominający piramidę szczyt, widoczny jest z daleka. Razem z otaczającym go terenem nadmorskim tworzy piękny, choć surowy, rezerwat przyrody. Nigdy nie udało nam się zdobyć Monte Cofano, podobno to wycieczka dla doświadczonych w chodzeniu po górach. Za to dwukrotnie spacerowaliśmy ścieżkami po otaczającym go terenie.  W okolicy jest kilka bardzo ciekawych miejsc :Torre del Cofano (aragońska wieża obronna), La Grotta del Crocifisso (jaskinia Crocifisso) i Torre della Tonnara (dawna fabryka tuńczyka).  Są też  niewielkie urokliwe plaże, ale morze w tym rejonie często jest bardzo wzburzone, więc nie nadają się one raczej do wypoczynku z dziećmi. Wstęp na teren rezerwatu gratis.

Jeśli będziecie w okolicy, koniecznie zajrzyjcie do cudownej Groty Mangiapane.TUTAJ o niej przeczytacie.

Riserva Naturale dello Zingaro

Zingaro to chyba najbardziej znany rezerwat na Sycylii. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy i ma 7 kilometrów długości. Z jednej strony mamy bajecznie kolorowe morze, z drugiej wysokie surowe góry. Widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Możemy wybrać się niezbyt trudną ścieżką wzdłuż brzegu albo  wspiąć się wyżej i wędrować patrząc na wszystkie te cuda z góry. Podobno Zingaro powstał dzięki mafii, która nie zgodziła się, by tereny te zostały uprzemysłowione. Oczywiście mafia miała w tym swój interes czyli dziesiątki kryjówek wśród skał, w  których ukrywała przemycane towary.

Teren obfituje w urokliwe małe plaże i zatoczki, ale do niektórych można dostać się tylko od strony morza. Do rezerwatu prowadzą dwa wejścia: od strony Scopello i od San Vito lo Capo. Wstęp płatny- 5 euro. Na jego terenie nie ma żadnych sklepów ani punktów gastronomicznych, należy więc wziąć z sobą zapas wody. Konieczny też wysoki  filtr do opalania i jakiś kapelusz, o cień w Zingaro jest raczej trudno.

Podczas tegorocznych wakacji nie udało nam się wejść do rezerwatu, gdyż ucierpiał w pożarach i był czasowo zamknięty. Wszystkie zdjęcia pochodzą z 2009 roku.

Riserva Cava Grande

Choć oficjalnie jest zamknięty od 2014 roku, nadal stanowi nie lada atrakcję dla turystów wypoczywających w okolicach Noto na wschodnim wybrzeżu.  Dojście do ślicznych jeziorek położonych w głębokim wąwozie wymaga nieco wysiłku, ale zapewniam że warto. Dla mnie to najciekawszy rezerwat na Sycylii. Szczegóły naszej wycieczki TUTAJ. Wstęp  do Cava Grande gratis.

Riserva Vendicari

Vendicari śmiało może konkurować z Zingaro i Cava Grande. Właściwie to uważam że jest najpiękniejszy. Leży około 20 km od Noto. Na jego terenie znajduje się jedna z najlepszych plaż na wyspie czyli Cala Mosche, która w 2005 roku została uznana za najpiękniejszą plażę w całych Włoszech. Woda ma tutaj cudowne barwy, zejście do morza jest bardzo łagodne, a piasek drobny i jasny, jednak żeby do niej dotrzeć trzeba przejść około kilometra w palącym słońcu. Z drugiej strony Vendicari znajduje się jezioro, które upodobały sobie flamingi. Jest i stara tuńczykarnia, słone bagno, no i ponad 200 gatunków ptaków.  Cudowne miejsce. Wprawdzie w sezonie najsłynniejsza  plaża wypełnia się po brzegi, ale na kilku innych prawie nie ma ludzi. Wstęp gratis.

Zapisz

Zapisz


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.