Grotta Mangiapane to jedno z tych niezwykłych miejsc, które potrafią oczarować od pierwszej chwili, ale nie ma o nich informacji  w prawie żadnym wydanym po polsku przewodniku. Grota leży na uboczu, w masywie Monte Cofano, na obrzeżach  miasteczka Scurati. Powstała w wyniku działania wody i wiatru i jest wspaniałym przykładem połączenia natury i kultury. Podobno pierwsi mieszkańcy żyli tu już w okresie paleolitu, ale swą nazwę zawdzięcza rodzinie Mangiapane, która  osiedliła się w grocie na początku XIX wieku. Jej członkowie, pasterze, stworzyli niezwykły kompleks zabudowań, z których część znajduje się właśnie w grocie, pod naturalnym dachem, chroniącym je przed słońcem i deszczem. Tak powstała cała wioska, w której ostatecznie przez 150 lat mieszkały cztery rodziny. Materiałem budowlanym były bloki skalne i piasek. Po II Wojnie Światowej większość z nich opuściła to miejsce, jedynie rodzina Di Rosario wykorzystywała je do lat 80-tych.

Tymczasem w sąsiedniej wiosce Custonaci w latach 1974-81  miała miejsce seria objawień maryjnych. W całej okolicy ożyły więc tradycje religijne i zaczęto grotę w okresie bożonarodzeniowym wykorzystywać do odgrywania „żywej szopki”. Lokalna społeczność była tak zachwycona, ze zapadła decyzja, by całą grotę odrestaurować i urządzić w niej skansen. Zebrała się grupa stu wolontariuszy i powołała do życia Żywe Muzeum w Custonaci, które znakomicie funkcjonuje do dzisiaj.

Sama grota ma 60 m długości, 13 szerokości i 84 wysokości. Znajdują się w niej budynki użyteczności publicznej  takie jak zakład  szewski, bednarski, wytwórnia oliwy, przetwórnia ryb, karczma, kaplica itd. Tuż obok stoją wiejskie chaty. Wszystko wygląda tak, jakby mieszkańcy właśnie wyszli do pracy, na stołach stoją talerze, na łóżku pościel, w doniczkach rosną zioła, a zwierzęta czekają w zagrodach, by je nakarmić. Miejsce jest przeurocze. Na dodatek niezwykle malowniczo położone, rozpościera się stąd piękny widok na morze. Wokół panuje cisza, turystów można policzyć na palcach.

Jeśli dosyć macie już zgiełku sycylijskich miast,  zalanych turystami, a na plaże nie możecie już patrzeć, przyjedźcie do Grotty Mangiapane! Tu jest po prostu przeuroczo!

 Informacje praktyczne:

W okolice groty dojeżdżają autobusy miejskie z Trapani i San Vito Lo Capo, wysiąść należy w Custonaci, a następnie ok 1,5 km przejść pieszo. Oczywiście najłatwiej dostać się tutaj można samochodem. Wstęp kosztuje 3 €. Godziny otwarcia w sezonie:10-18, podobno często się zmieniają , warto więc przed przyjazdem sprawdzić na stronie internetowej: Grotta Mangiapane

 

 

Zapisz


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.