Rezerwat przyrody Cavagrande to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na Sycylii. O dziwo,większość wydanych w Polsce przewodników milczy na jego temat. Położony jest na wschodzie wyspy, koło miejscowości Avola. To spektakularne miejsce powstało w głębokim na ponad 500 metrów  kanionie dzięki płynącej tu rzece Cassibile, która zmieniała swój bieg na przestrzeni tysięcy lat. W dolinie utworzyły się wodospady i jeziorka wypełnione wodą o temperaturze nie przekraczającej latem 21 stopni.

W pionowych skałach nad rzeką dawniej mieszkali ludzie, pozostałością po tamtych czasach jest grota z wydrążonymi w skale pomieszczeniami. Widać ją doskonale podczas zejścia w dół. Można do niej dojść ścieżką prowadząca z północnej strony rezerwatu.

Do Cavagrande łatwo dojechać,  z Avoli trzeba kierować się na drogę SP4, a następnie przejechać nią ok. 10 km. do brązowego drogowskazu kierującego na parking. .Oficjalnie rezerwat jest zamknięty od 25 czerwca 2014 roku. Tablica  z taką informacją znajduje się  na parkingu przy ścieżce prowadzącej w dół. Bramka jest więc zamknięta. Jednak sprawa nie jest taka oczywista. Cavagrande zamknęły władze Sycylii po pożarach i osuwiskach. Uznano wtedy, że teren jest niebezpieczny, a na remont i zabezpieczenie nie ma pieniędzy. Z tą decyzją nie zgadzają się władze regionu Syrakuzy, na terenie którego rezerwat się znajduje, dlatego trwa między nimi spór. Skutek jest taki, że mimo oficjalnego zakazu wstępu, turyści ściągają tu tłumnie.

Trasa w dół jest dosyć wymagająca, dlatego warto do wycieczki odpowiednio się przygotować. Będziecie szli w pełnym słońcu, trzeba więc zabrać z sobą dużo wody. Ostatnie miejsce, gdzie można ją kupić to restauracja na parkingu, ale jest droga, więc polecam zrobić zakupy wcześniej. W wąwozie nie ma żadnych sklepów, restauracji ani toalet. Sama natura. Najlepiej wybrać się tam na cały dzień, warto zatem zabrać jakiś prowiant. Do tego koniecznie krem do opalania z wysokim filtrem, nakrycie głowy i dobre sportowe buty. Przyda się też ręcznik i strój do pływania. No to ruszamy!

Zejście w dół zajmuje około 40 minut. Idziemy  wąską, kamienną ścieżką, jej większa część to wykute w skale schody. Jest ich chyba z tysiąc. Mniej więcej w 1/3 drogi dochodzimy do rozwidlenia. Droga w prawo prowadzi do najładniejszych i największych jeziorek, ale dosyć obleganych przez turystów.  Wybierając ścieżkę w lewo dojdziecie do miejsc spokojnych, będą tam niewielkie jeziorka, ale dosyć trudno do nich wejść, bo brzegi są strome i porośnięte roślinnością. Znamy to miejsce z 2009 roku.

Tym razem idziemy z ośmioletnią córkę, więc kierujemy się na prawo. Im niżej jesteśmy, tym bardziej jest stromo. Na ścieżce leżą głazy, a niektóre stopnie mają pół metra wysokości.Teren jest zaniedbany, barierka spróchniała albo nie ma jej w ogóle, widać, że od 2014 roku nikt o Cavagrande nie dba. W końcu zmęczeni dochodzimy do jeziorek.

Woda ma szmaragdowy kolor i zachęca do kąpieli. Rozpoczynamy więc wodne szaleństwo. Michał skacze ” na bombę” Julia i Marta pływają , młodsza córka nawet nurkuje. Jestem zaskoczona widząc jak świetnie sobie radzi w głębokiej wodzie. My z mężem po krótkiej kąpieli siadamy na brzegu i obserwujemy przyrodę. Wokół nas kręcą się jaszczurki i latają kolorowe ważki. Jest cudownie. Odpoczywamy w wąwozie prawie dwie godziny. W końcu, tuż przed powrotem, postanawiam jeszcze raz się zamoczyć. Chwila nieuwagi i buuum! , leżę jak długa na brzegu jeziorka. Skaliste dno pokryło się osadem,  dlatego jest strasznie ślisko, o wypadek nietrudno. Jestem cała poobijana, kciuk w lewej ręce pulsuje, boli mnie łokieć, a mały palec w prawej nodze sinieje i puchnie.Próbuję złagodzić ból siedząc w chłodnej wodzie, ale niewiele to daje.Trzeba wracać.

Wejście pod górę sprawia mi niemały problem, ręka  to nic, ale ten mały palec u nogi boli jak diabli. Idziemy w pełnym słońcu, w prawie 40-to stopniowym upale, droga powrotna zajmuje nam prawie godzinę. Na parking docieram ledwo żywa.

Po powrocie do wynajętego domu zdejmuję buty i widzę, że palec nie wygląda dobrze :)Jest sino-fioletowy i ogromny. No , trudno. Do lekarza oczywiście nie idę. Jeszcze mi założy gips, a przed nami ponad tydzień zwiedzania wyspy! Kciuk też jest spuchnięty, wybiłam go, ale to lewa ręką, więc nie ma problemu. Dzwonię tylko po jakąś poradę medyczną do brata, który jest fizjoterapeutą. Zlecone okłady z lodu pomagają na tyle, że bez większych problemów jestem w stanie kontynuować wakacje. Chodzę jedynie w sandałach Marty( ma rozmiar buta o dwa numery większy), bo w swoje się nie mieszczę, a na Etnie wypożyczam trapery w rozmiarze 40!

Wycieczka do Cavagrande była cudowna! Warto jednak zabrać z sobą specjalne plastikowe buty do chodzenia w wodzie:)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


6 Komentarzy

hebanowe wędrówki · 8 sierpnia 2018 o 12:20

Bardzo się cieszę, że przygotowując się do zwiedzania północno-wschodniej części wyspy trafiłam na Twojego bloga. Od razu dopisuję do listy MUST VISIT rezerwat Cavagrande, który rzeczywiście nie jest opisywany w przewodnikach. Czy pamiętasz może jak drogie jest wypożyczanie odzieży na Etnę?

  Beata · 8 sierpnia 2018 o 13:27

  Hebanowe wędrówki, dziękuję za miłe słowa. Ja wypożyczałam na Etnie tylko buty treckingowe, płaciłam 3 euro, albo nawet mniej. Jeśli macie taką możliwość, jedźcie też do Marzamemi na południowym wschodzie, prześliczne miejsce i do rezerwatu Zingaro. Może będziecie mieć szczęście i traficie tam na flamingi?. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej podróży.

Alicja · 22 grudnia 2018 o 19:47

Hej, planuję właśnie nasz tygodniowy pobyt we wschodniej Sycylii w kwietniu 2019 z córkami (6,5 i 10 lat). Trafiłam na opisy Cavagrande i oczywiście, miałabym ochotę tam dotrzeć, tylko nasze córki nie przepadają za długimi wędrówkami. Więc się zastanawiam – w kwietniu pewnie będzie za zimno, żeby się kąpać (bo to by było dla nich cudowne uzasadnienie wszelkich trudów). Znalazłam gdzieś informację, że zejście może zająć około pół godziny. Wam wspinaczka do parkingu zajęła godzinę, więc ja pewnie też powinnam podobnie liczyć?

I jeszcze zastanawiam się, czy dojeżdża się tam bardzo krętą drogą? Młodsza nie najpiej znosi serpentyny.

  Beata · 22 grudnia 2018 o 22:28

  Alicjo, jeśli chodzi o dojazd do Cavagrande, to zakręty są na paru ostatnich kilometrach, ale niezbyt ostre. Nasza Julia ma chorobę lokomocyjną, a ten kawałek przejechała bez problemu bez żadnej tabletki.
  Woda w Cavagrande nawet latem jest chłodnawa, przynajmniej w porównaniu do wody w morzu, więc kąpiel raczej odpada, ale stopy na pewno będzie można pomoczyć. W kwietniu pogoda będzie idealna na takie wycieczki, więc upały Was nie zmęczą podczas wchodzenia pod górę. Zejście faktycznie zajmuje około 30-40 minut, powrót nieco dłużej, ale weż pod uwagę, że ja wracałam strasznie wolno z uwagi na pęknięty palec.
  Bardzo polecam Cavagrande, na dole jest naprawdę pięknie. No i plusem kwietniowego wyjazdu będzie brak tłumu turystów.
  Obiecaj dziewczynom moczenie stóp i zróbcie w Cava Grande piknik. Taki z prawdziwego zdarzenia, na kocu, to powinno je skusić. A skoro już będziecie w tym regionie, jedźcie do Marzamemi! To prześliczna rybacka wioska, opisałam ją na blogu.
  Pozdrawiam i życzę udanej podróży.

Anna · 9 lipca 2019 o 20:18

Hej, czy można się tam dostać autobusem z Avola?

  Beata · 10 lipca 2019 o 07:08

  Anno, nie jestem pewna, ale zdaje się, że w pobliże Cavagrande nie jeździ żaden autobus. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.