Po ośmiu dniach spędzonych w zachodniej części wyspy, przenieśliśmy się na wschód. Naszą bazą do zwiedzania tej części Sycylii stało się niewielkie miasteczko Fontane Bianche ze świetną, choć zatłoczoną plażą. Jednak plażowanie nie było celem naszych wakacji i raczej odbywało się sporadycznie, za to zwiedzanie, mimo prawie 40-to stopniowych upałów, praktykowaliśmy codziennie.  Tegorocznym odkryciem stała się maleńka rybacka wioska, według wielu najładniejsza na całej wyspie. Nas zupełnie oczarowała.

Marzamemi, bo o niej mowa, leży z dala od głównych szlaków, a dokładnie na południowo-wschodnim krańcu wyspy ok 30 km od Noto.  Można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał.

Historia tego niezwykłego  miejsca rozpoczyna się w X wieku, gdy Arabowie założyli tu niewielką osadę o nazwie Marsa al hamam. Wtedy też powstała tonnara , w której sprawiano ryby. Jednak Marzamemi swoją niezwykłą urodę nabyło dopiero w XVII wieku, kiedy to zakupił ją książę Viladorata. Bogaty właściciel zmodernizował tuńczykarnię, która stała się jedną z najważniejszych na Sycylii. Około 1750 roku przy głównym placu wybudowano  pałac i kościół  Chiesa della Tonnara.  Śliczna wioska funkcjonowała spokojnie aż do 1912 roku, kiedy wybudowano wielką przetwórnię tuńczyka. Codziennie odbywały się dwa połowy, jeden wcześnie rano, drugi popołudniu. To duże  przedsiębiorstwo zamknięto  po drugiej wojnie światowej.

 

Żadne słowa ani zdjęcia nie są w stanie oddać uroku Marzamemi. Wioska ma dwa  małe porty, dwa kościoły i prześliczny plac Regina Margherita .Jest niewielka, można ją spacerem obejść w ciągu godziny. W dawnych kamiennych rybackich chatach mieszczą się obecnie restauracje i hotele, ale na szczęście tłumu zwiedzających nie ma. Podobno wieczorami przyjeżdża więcej turystów, by zjeść kolację w jednej z przeuroczych restauracji nad brzegiem morza albo na głównym placu. Na pewno po zmroku Marzamemi wygląda bajecznie.

Tutejsze restauracje serwują przede wszystkim dania z tuńczyka. Jedna z nich, Taverna la Cialoma posiada gwiazdkę Michellin.

Zwróćcie  uwagę na kolorowe krzesła i stoły. W Marzamemi nie ma jednego dominującego koloru, tak jak to bywa w innych miejscach. Niemal każdy lokal ma swoje barwy, mimo wszystko całość wygląda bardzo harmonijnie. Spacer między starymi chatami pozwala odkrywać prawdziwe cuda. Do dekoracji domów i ulic  wykorzystuje się skrzynki, doniczki, wazony, meble itd. Pomiędzy tym wszystkim rosną kwiaty i winorośle. Naprawdę trudno znaleźć drugą tak pełną uroku wioskę na Sycylii. Warto zboczyć z utartych szlaków i spędzić tu kilka godzin.

Dojechać  najłatwiej jest  samochodem, ale można skorzystać z autobusu , który jedzie z Noto do Pachino, a dalej podjechać komunikacją miejską albo dojść pieszo. To niedaleko, trochę ponad 2 km.

Jeśli już będziecie w Marzamemi polecam zrobić zakupy w sklepie sieci Campisi. Oferuje on lokalne produkty w relatywnie niskich cenach. Za ten sam krem pistacjowy na Etnie zapłacicie prawie dwa razy więcej. Spróbujcie go koniecznie, jest przepyszny. W Campisi mają świetne makarony, produkty z tuńczyka, przyprawy, alkohole, przetwory i rewelacyjne suszone pomidorki koktajlowe z Pachino, słynne na całej wyspie.

Generalnie robienie zakupów w Marzamemi może być prawdziwą przyjemnością, nie ma tu bowiem  w sklepach żadnej chińszczyzny. Warunek jest jeden, gruby portfel. Niestety ta urokliwa wioska do tanich nie należy. Tak czy inaczej jest prześliczna, jeśli wybieracie się na Sycylię zajrzyjcie tu koniecznie.


1 Komentarz

Asia · 21 września 2017 o 10:35

Marzamemi wygląda niezwykle uroczo, szkoda że nie wiedziałam o jego istnieniu, gdy kilka lat temu byłam na Sycylii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.