Cefalu położone jest  na północy Sycylii,niemal dokładnie  pośrodku północnego wybrzeża. Miasto powstało prawdopodobnie już w starożytności, ale jego początki są mało znane. Leży u podnóża potężnej skały  La Rocca, jednak nie zawsze tak było. Ok. VIII w.n.e, ze względów obronnych, zostało przeniesione na szczyt skały. Do dzisiaj znajdują się tam jego ruiny. Na szczęście w kolejnych wiekach mieszkańcy, którzy trudnili się głównie rybołówstwem, zdecydowali, że jednak wolą mieszkać na brzegu morza.

Miasto bez dwóch zdań jest piękne i wręcz spektakularnie położone. Wielu turystów uważa wręcz, że to najpiękniejsze miasto na wyspie. Oczywiście jest też zatłoczone, zwłaszcza w okresie wakacyjnym,  ale z tłumami trzeba się liczyć, jeśli spędza się tu urlop w szczycie sezonu, tak jak my. Mimo wszystko zawsze można znaleźć niemal puste uliczki  i urokliwe ciche zakątki. Cefalu nie jest duże, ma tylko 14 tysięcy mieszkańców, więc jeden dzień w zupełności wystarczy na zwiedzenie go.

Największą atrakcją niewątpliwie jest piękna katedra ufundowana przez normańskiego króla, Rogera II, który postanowił ją postawić po tym, jak niemal cudem nie zginął podczas sztormu na morzu. Jej budowę rozpoczęto w 1131 roku, a skończono ponad 100 lat później, stąd widoczne są tu różne style architektoniczne: arabskie, bizantyjskie, anglosaskie itd. W 2015 r. została wpisana na Listę UNESCO. Na mnie największe wrażenie robią bliźniacze wieże i piękny  drewniany strop wewnątrz, ale najcenniejszy element to znajdująca się nad ołtarzem mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora.

Kolejne ciekawe miejsce to średniowieczna pralnia publiczna. Wchodzi się do niej z Corso Vittorio Emmanule. Stopnie prowadzą w dół do niewielkiego zaułka, przez który przepływa lodowata rzeczka Ceffalino. Koryta do prania wykuto w skale,  a brudna woda odprowadzana jest wprost do morza. Wyobrażam sobie, jak ciężko miały kiedyś kobiety, które robiły tu pranie.

Cefalu to jednak przede wszystkim cudowna  atmosfera i takie ogólne poczucie, że mimo licznej rzeszy turystów, miasto zachowało swój charakter. Jest tu i całkiem ładna plaża, mury obronne, z których można oglądać piękne miejsca, spokojna rybacka dzielnica i to coś, co sprawia, że Cefalu jest po prostu śliczne. Domy stojące nad samym morzem nieustannie mnie zachwycają. Zastanawiam się, jak wysoko sięga woda w czasie sztormów?

Informacje praktyczne:

Cefalu leży 75 km na wschód od Palermo i najłatwiej przyjechać tu pociągiem (ok 6€) lub autobusem.

Wstęp do katedry i do pralni jest bezpłatny.

Na szczyt La Rocca idzie się ok. godziny, góra ma 270 m.

Kategorie: Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.