Castellammare del Golfo to urocze niewielkie miasteczko położone  w zachodniej części Sycylii, dokładnie pomiędzy Trapani i Palermo. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale jest bardzo ładnie i spokojnie. To tutaj mieszkaliśmy przez osiem pierwszych dni podczas tegorocznego wyjazdu na Sycylię.

Miasto ma długą historię, w starożytności było portem. Potem rozwinęło się w czasach Arabów, którzy wznieśli tu zamek, rozbudowany następnie przez Normanów. Wszyscy kolejni zdobywcy wyspy zostawiali tu swoje ślady i tak powstało miejsce wielokulturowe. Jak wiele innych miasteczek sycylijskich, Castellammare ma swoją mroczną historię związaną z mafią. Na początku wieku XX mieszkali tu sławni bossowie, który w latach 20-tych wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Później, w latach 80-tych, miasto było jednym z głównych ośrodków handlu heroiną, a następnie miejscem, gdzie mafia prowadziła krwawą wojnę rodzin. Większość mieszkańców zamieszana była w działalność przestępczą, podobno co trzeci mieszkający tu mężczyzna przynajmniej raz w życiu siedział w więzieniu. Jeszcze niedawno Cosa Nostra prowadziła tu aktywną działalność. W dniu 23 marca 2004 r. Rada Ministrów postanowiła rozwiązać radę gminy Castellammare, ponieważ ustalono, że administracja jest związana z mafią. Nastąpiło  to po operacji policyjnej o nazwie „burza”, która doprowadziła do aresztowania 23  członków Cosa Nostry.

Nie obawiajcie się jednak niczego. Miasteczko jest spokojne, nic Wam tu absolutnie nie grozi. To naprawdę przyjemne miejsce, w którym nie ma tłumu turystów nawet w szczycie sezonu.

Ogromnym atutem Castellammare jest jego położenie na zboczu wzgórza. Z jednej strony mamy więc szmaragdowe wody Zatoki Castellammare, a z drugiej całkiem wysokie góry. Wygląda to bardzo malowniczo. No i wszędzie stąd jest blisko do największych atrakcji zachodniej części Sycylii.

W dniach 19-21 sierpnia odbywa się tu święto patronki miasta – La Festa di Maria Santissima del Soccorso. Podczas procesji na morzu na wodzie kładzie się tysiące maleńkich świeczek. Wyobrażam sobie jak cudownie musi to wyglądać.

Pięknie położony port i wąskie uliczki zachęcają do spacerów. A położona we wschodniej części miasta długa, piaszczysta plaża jest jedną z najlepszych na Sycylii.

Przy głównej ulicy znajdziecie sporo klimatycznych restauracji i genialne lodziarnie. Jeśli chodzi o zabytki to jest kilka starych kościółków i zamek nad morzem, w którym obecnie mieści się muzeum. Najważniejsza jest jednak atmosfera, nieco senna i bardzo przyjemna. No i znajdzie tu mnóstwo ślicznych zaułków. Warto przyjechać!

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.