Do Neapolu warto wybrać się nie tylko po to, by poznać samo miasto, ale także, by zwiedzić Kampanię, a przynajmniej te miejsca, do których ze stolicy regionu nie ma daleko. Neapol to świetna baza wypadowa do światowej sławy atrakcji i mniej znanych, za to pełnych uroku zakątków. Wybrałam miejsca, które znajdują się maksymalnie 100 kilometrów od stolicy Kampanii. No to ruszamy!

1. Pompeje

Najsłynniejsze na świecie wykopaliska archeologiczne naprawdę robią wrażenie.  W roku 79 nasze ery, w wyniku wybuchu Wezuwiusza, zginęło tu 2 tysięcy ludzi, a miasto zostało zasypane grubą warstwa popiołu. Teren jest bardzo rozległy, więc na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć pół dnia. Z Neapolu dostaniecie się tutaj pociągiem Circumvesuviana, który kursuje co 30 minut. Wstęp na teren wykopalisk – 11 euro.

2. Herkulanum

Herkulanum to druga ofiara Wezuwiusza. Tutejsze wykopaliska są znacznie mniejsze niż Pompeje, ale lepiej zachowane. Tu także dojedziecie kolejką Circumvesuviana, wstęp 11 euro.

3. Wybrzeże Amalfitańskie

Tego miejsca nie możecie przegapić! Wybrzeże zniewala swoją urodą, a jazda sławną Amalfitaną czyli drogą nad przepaścią może przyprawić o zawał. Dokładniej pisałam o nim tutaj. Koniecznie zajrzyjcie do Amalfi, Positano i mojego ukochanego Ravello. Tych widoków nie zapomnicie nigdy w życiu!

4. Solfatara w Pozzuoli

Solfatara to miejsce, gdzie wydobywają się różne wyziewy wulkaniczne. Ta w Pozzuoli leży na superwulkanie o nazwie Pola Flegeryjskie, kilkanaście kilometrów od Neapolu. Można się tu poczuć jak w piekle: wokół pełno dymu, bulgoczącego błota i zapachu siarki. Niestety, od września 2017 ta atrakcja jest zamknięta dla zwiedzających. Doszło wtedy do tragicznego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. 12-letni chłopak wszedł na teren wyłączony ze zwiedzania i utknął w błocie. Rodzice podbiegli, by go wydostać i w tym momencie ziemia pod nimi się zapadła, wszyscy zginęli na miejscu.  Władze zamknęły natychmiast solfatarę i do dzisiaj nie wydały zgody na jej ponowne otwarcie.

5. Reggia di Caserta czyli pałac Burbonów

Caserta leży około 30 kilometrów od Neapolu, a jej główną atrakcją jest ogromny pałac królewski wybudowany na wzór Wersalu. Otaczają go rozległe ogrody pełne fontann, rzeźb, altanek itd. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej pół dnia. Bilety w cenie 13 euro.

6. Paestum

 

Paestum czyli starożytne miasto greckie jest miejscem prawdziwie sielankowym. Zachowały się tu trzy wielkie świątynie, amfiteatr i mury obronne. Miasta nie spotkała nagła tragedia, Paestum umierało powoli wskutek upadku gospodarczego i wylewów rzeki Silarius. Miejsce jest naprawdę piękne, zdecydowanie warto tu przyjechać nie tylko do parku archeologicznego ale i na świetną plażę! Bilety wstępu do swiątyń – 9 euro.

7. Wezuwiusz

Zdecydowana większość wulkanów o wiele lepiej prezentuje się z dołu niż z wierzchołka. Tak jest z Wezuwiuszem. Piękny, podwójny wulkan z poziomu morza wygląda imponująco, z góry to po prostu wielka dziura. Nie ma tu specjalnych atrakcji jak na Etnie, ani wyziewów jak w solfatarze. Zdobycie szczytu zabiera z parkingu 20 minut i kosztuje 10 euro.

8. Sorrento

Sorrento jest eleganckim miastem leżącym nad Zatoką Neapolitańską, na jej południowym krańcu. Z uwagi na brak czasu spędziliśmy tu ledwie godzinę na krótkim spacerze, ale zdecydowanie polecam to miejsce. To odskocznia dla fascynującego, ale męczącego Neapolu. Piękne wille, ciekawe zabytki i malownicze wybrzeże cieszą się uznaniem nie tylko wśród turystów ale i filmowców.

9. Procida

Zakochałam się w tej niewielkiej wysepce bez pamięci! Procida jest bezpretensjonalna, kolorowa i klimatyczna. Marzę o tym, by spędzić tu kilka dni. Na wyspę dostaniecie się promem z Neapolu, cena biletu w dwie strony to około 30 euro.

10. Sant Agata de Goti

Sant Agata leży w pobliżu Caserty. To jedna z najpiękniejszych wiosek w całych Włoszech. Jest niezwykle malowniczo położona nad urwiskiem, ma wąskie cieniste uliczki, małe kościółki i klimatyczne restauracje. Czegóż można chcieć więcej! Pewnie tylko lepszego połączenia z Neapolem, bo dojazd tutaj bez samochodu jest nieco problematyczny. Trzeba dojechać pociągiem do Caserty, a dalej  autobusem miejskim, który niestety kursuje tylko kilka razy na dzień.

Kategorie: Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.