Dolina Baryczny to nie tylko raj da miłośników ryb i ptaków. Cały ten teren obfituje w różne atrakcje i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Postanowiłam zebrać je wszystkie w jednym artykule, tak by każdy mógł się szybko zorientować, co Dolina Baryczy może mu zaoferować. A może naprawdę wiele. Zapewniam, że bez względu na to, czy lubicie spędzać czas aktywnie czy wolicie wakacyjne lenistwo, nie będziecie się tu nudzić. Zapraszam do zapoznania się z ofertą:

1. Dla spacerowiczów

Setki wspaniałych ścieżek spacerowych zadowolą każdego. Można wybrać się na przechadzkę jedną z wielu tras  edukacyjnych, zrobić sobie rundę wokół stawu, pospacerować po lasach, wioskach czy też miejskich parkach. W Dolinie przygotowano też trasy dłuższe, takie na jeden albo nawet na kilka dni, na przykład niebieski szlak archeologiczny czy zielony – rezerwatów przyrody.

2. Dla rowerzystów

Rowerzyści mają tutaj raj! Milicz to rowerowa stolica Dolnego Śląska i trzeba przyznać, że bezdyskusyjnie miasto zasługuje na ten tytuł. Ścieżki rowerowe ciągną się się setkami kilometrów, są wygodne i bezpieczne. Spokojnie  można po nich jeździć nawet z małymi dziećmi,  bo zwykle nie stykają się z jezdnią. Mają światła odblaskowe, a w niektórych miejscach są oświetlone, więc nie zgubicie się nawet po zmroku. Przy ścieżkach znajdziecie mnóstwo atrakcji przyrodniczych i historycznych, a gdy już się zmęczycie, możecie odpocząć na jednym z wielu MOR-ów. Szczególnie polecam trasę szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej. Jeśli nie chcecie zabierać własnego roweru, nie ma problemu, wypożyczycie go na miejscu.

3. Dla miłośników historii

Ruiny pałaców, stare kościoły, średniowieczne grody, czasy Habsburgów, zabór pruski, wysiedleńcy z Kresów, to z pewnością zagadnienia, które zainteresują niejednego amatora historii. Przeszłość Doliny Baryczy jest zresztą tak ciekawa, że pewnie prawie każdy zechce się czegoś o niej dowiedzieć.

4. Dla amatorów fotografii

Oszołamiająca przyroda, fotogeniczne ruiny, romantyczne zachody słońca, piękne krajobrazy, czegóż więcej może chcieć miłośnik robienia zdjęć? Ptaki aż się proszą, by im zrobić fotkę i potrafią we wdzięcznej pozie stać  w bezruchu przez wiele minut. Zachodzące słońce, w ferii ciepłych barw, codziennie tworzy niezwykłe spektakle. Bezkresne łąki potrafią oszołomić kolorami. Przyznam, że nigdzie indziej nie spędziłam tyle czasu z aparatem w ręce.

5. Dla kochających plażowanie

Kąpiele w stawach są oczywiście zabronione, ale to nie znaczy, że  miłośnicy „plażingu” są tu pokrzywdzeni. W Miliczu nad zalewem jest ładna plaża z bardzo dobrą infrastruktura. Można kąpać się w jeziorku, poopalać na piasku albo molo. W tym samym mieście jest też Kąpielisko Karłów z ogromnym basenem, zjeżdżalnią i plażą. Całkiem fajne baseny znajdziecie również w Żmigrodzie. Na zalewie  Sośnie koło Mojej Woli także urządzono niewielką, piaszczystą plażę.

6. Dla miłośników przyrody

Dolina Baryczy to nie tylko stawy i karpie. Na tym terenie żyje prawie 300 gatunków ptaków i kilkadziesiąt gatunków ssaków. Jeśli lubicie tropić zwierzęta,wypatrywać bobrów i zimorodków, poszukiwać storczyków i innych rzadkich roślin, to poczujecie się jak w raju. Tutejsza przyroda jest oszołamiająca!

7. Dla lubiących dobrze zjeść

W Dolinie Baryczy trzeba spróbować milickiego karpia lub innych ryb. Wolicie potrawy mięsne? Też nie ma problemu! Fenomenalne dania serwują tutejsze restauracje: Grabownica, Karczma rybna, Gospoda 8 ryb czy też Hubertówka, w której spróbujecie dań z dziczyzny. Miłośnikom pysznego pieczywa bez polepszaczy i znakomitych ciast polecam sieć cukierni familijna w Miliczu. Ich pączki z malinami albo jagodami to poezja smaku.

8. Dla kochających książki

Miłośnicy literatury znajdą w rudzie milickiej jedną z najbardziej niezwykłych bibliotek w Polsce! Urządzono ją w starym wagonie tramwajowym, który stoi w przepięknym miejscu w centrum wsi. Księgozbiór nie jest specjalnie imponujący, ale relaks z książką w takim miejscu to już bajka!

9. Dla dzieci

Nie wiem od czego zacząć, bo atrakcji dla najmłodszych w Dolinie Baryczy jest co niemiara. W Krośnicach na terenie parku jeździ wąskotorówka i jest znakomity plac zabaw. W Rudzie Sułowskiej mini zoo, centrum edukacyjne dla najmłodszych, wodny plac zabaw i świetne trasy spacerowe przy stawach. W Rudzie Milickiej odjazdowy ośrodek rekreacyjny, w Miliczu mini park edukacyjny, trampoliny, drabinki i huśtawki, a także urocze Muzeum Bombek. Jak dodamy to tego wieże obserwacyjne, czatownie, kąpieliska itd to okazuje się, że najmłodsi mają tu atrakcji na kilka tygodni.

10. Dla poszukiwaczy przygód

Jeśli w dzieciństwie lubiliście grać w podchody, a wasze pociechy uwielbiają się bawić w poszukiwaczy,  to zorganizujcie sobie geocaching czyli grę terenową polegającą na oszukiwaniu”skarbu”. Tereny Doliny Baryczy  idealnie się do tego nadają. Poszukiwane skarby to skrzynki drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Lokalizacja miejsca ukrycia skrzynki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie jej współrzędnych geograficznych (wersja dla starszych) albo poprzez wskazówki typu: idź 100 metrów prosto, a koło czerwonej ławeczki skręć w lewo”. Można taką zabawę zorganizować sobie samemu albo poprosić o organizację w Ośrodku Działaj Lokalnie tel. 71-3830432.

11. Dla kochających wieś

No cóż, trzeba przyznać, że  wioski w Dolinie Baryczy są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Ja zakochałam się w ptasiej Rudzie Milickiej, ale Książęca Wieś, Sułów (który kiedyś był miasteczkiem), Radziądz czy Ruda Sułowska potrafią równie oczarować. Panuje w nich prawdziwie sielankowa atmosfera. Wszędzie jest czysto, gospodarstwa są zadbane, a ogródki wypielęgnowane. Na dodatek każda wieś zapewnia jakieś dodatkowe atrakcje.

12. Dla lubujących się w obiektach sakralnych

Nietypowe, piękne poewangelickie kościoły zobaczycie w Miliczu i Sułowie. Drewniany, zrębowy, unikatowy kościół św. Macieja w Trzebicku, barokowy w Radziądzu czy wsparty na dodatkowych bocznych ścianach zagrożony kościół św. Trójcy w Żmigrodzie.

13. Dla miłośników urokliwych miasteczek

Milicz i Żmigród to takie miasteczka, w których czas płynie wolniej, a ludzie nigdzie się nie spieszą. Zadbane, pełne atrakcji są miłą alternatywą dla natury. Gdy już będziecie mieć dosyć czapli, kaczek i łabędzi zawsze możecie spróbować małomiasteczkowej atmosfery. Każde z nich zapewnia wiele rozrywek.

14. Dla miłośników jazdy konnej

Ośrodków jeździeckich jest w Dolinie Baryczy sporo. Rozległe obszary leśne z licznymi piaskowymi drogami sprzyjają bezpiecznej i przyjemnej jeździe w otoczeniu pięknej przyrody. W 2008 r. na terenie Doliny wytyczono  ponad 160 kilometrowy główny  szlak konny. Jeśli zamiast jazdy wierzchem wolicie poruszać się na czterech kołach, to możecie wynająć bryczkę.

15. Dla miłośników ruin i tajemnic

Numerem jeden w tej kategorii jest przepiękny, dębowy opuszczony dwór myśliwski w Mojej Woli. Wygląda cudownie! Dąb, którym obłożono ściany sprowadzono z Portugalii. Obecnie dwór popada w coraz większą ruinę, mimo że kilka lat temu znalazł się nabywca, który obiecał obiekt wyremontować. Ruiny pałaców znajdziecie w Żmigrodzie, Trzebnicy i Goszczu. A w Powidzku są malownicze pozostałości po kościele ewangelickim. Wszystkie miejsce są niezwykle klimatyczne i na pewno znajdą uznanie w ozach miłośników takich atrakcji.

16. Dla wędkarzy

Raj! Świetne łowiska znajdują się na licznych stawach. Podobno można tu wyciągnąć rekordowo duże karpie. Posiadacze karty wędkarskiej mogą też łowić ryby w rzekach. Zdarzają się tu amury wielkie jak kłody, leszcze, jazie, okonie, płocie, liny itd.   Wędkarskie eldorado!

17. Dla kochających święty spokój.

Jeśli podróże kojarzą wam się z błogim lenistwem to w Dolinie Baryczy będziecie w pełni usatysfakcjonowani. Leżak i książka albo drzemka na kocyku w tak pięknych okolicznościach przyrody to sama przyjemność. Śpiew ptaków ukołysze was do snu, a szum rzeki pozwoli odpłynąć w marzenia!

18.Dla ornitologów

Ci to dopiero mają używanie w Dolinie Baryczy! Ten ptasi raj zapewnia zajęcie przez cały rok. Oprócz popularnych czapli, kormoranów, żurawi, bąków, trzcinniczków, dzięciołów czy nawet zimorodków można tu spotkać takie rzadkie w Polsce okazy jak bieliki, dudki, kilka razy zaobserwowano tu nawet ptaki egzotyczne jak pelikany! Uwierzcie mi, dopóki nie zobaczyłam tego skupiska ptaków na własne oczy, nawet sobie nie byłam w stanie wyobrazić, że na małym terenie może być  ich aż tyle!  Obserwacjom służą czatownie, wieże widokowe i ścieżki wokół stawów.

19. Dla geografów

Stawy Milickie to fenomen na skalę światową, ale to nie jedyna atrakcja dla geografów. ” Dolina leży w obrębie dwóch rozległych kotlin o wyjątkowo płaskim dnie. Równina zaburzona zostaje dopiero, gdy zbliży się do podnóży stoków wzgórz. Od południa otaczają ją bowiem wzgórza Wału Trzebnickiego. Stanowią one niezwykle ciekawą, złożoną i młodą strukturę geologiczną, z którą jest związana urozmaicona rzeźba. Jest to klasyczny przykład struktury glacitektonicznej. Tak wyraźnej formy nie ma nigdzie w Polsce, rzadkością jest również w świecie.”‚ Niewiele sama zrozumiałam z tego opisu znalezionego na stronie barycz.pl, ale rozumiem, że to coś rzadkiego, więc miłośnicy geografii będą pewnie zadowoleni.

20. Dla kajakarzy

W dolinie organizowane są spływy kajakowe po Baryczy. To leniwa i spokojna rzeka, więc będą one świetną rozrywką dla całej rodziny.

Mam nadzieję, że przekonałam Was do podróży do Doliny Baryczy. to wyjątkowe miejsce, pełne oszołamiającego piękna i śpiewu ptaków.  Nawet jeśli nie wpisujecie się w żadną z powyższych grup, jestem pewna, że ten region zachwyci Was tak, jak nas zachwycił.

 


1 Komentarz

Zajączek · 16 czerwca 2020 o 00:08

No cóż…? Cudownie, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.