Zgodnie z obietnicą przedstawiam kolejne miejsca w Barcelonie, które warte są uwagi. Część 1. znajdziecie tutaj. Oczywiście stolica Katalonii ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej. Myślę, że można tam spędzić miesiąc i nie zobaczyć nawet połowy atrakcji. Ten mały wycinek, jaki Wam proponuję jest do zwiedzenia w 4-5 dni. Zapraszam.

11. Stadion FC Barcelona Camp Nou

Żaden ze mnie kibic, nawet nie potrafiłabym wymienić ani jednego piłkarza grającego w FC Barcelona, ale muszę przyznać, ze wizyta na jednym z najsłynniejszych stadionów świata była bardzo poruszająca. W cenie biletu za 25 euro ( ulgowy 18) jest zwiedzanie muzeum  i wejście na boczną murawę.  Można posiedzieć w fotelach dla trenerów czy w loży dla komentatorów sportowych, zajrzeć do szatni dla gości, kaplicy,  obejrzeć liczne puchary itd. Dla mnie najbardziej wzruszające były przejścia korytarzami, w których wyświetlano sceny z meczów, Podniosła atmosfera się udzielała wszystkim wokół.  Wizytę można zakończyć w sklepie, gdzie w sprzedaży są stroje drużyny, piłki, a nawet ziemia z murawy stadionu. Najtańszy kawałek – ok 10×10 cm kosztuje 25 euro. To się nazywa biznes !

13.Casa Bartillo

Spektakularne dzieło niezrównanego Gaudiego, kamienica zupełnie niepodobna do innych. Wstęp 25 euro. Podczas kolejnej wizyty w Barcelonie zwiedzimy ją na pewno, tym razem ograniczony czas nie pozwolił nam na  nic więcej niż przyjrzenie się pięknej fasadzie.

14.Casa Milla

Kolejne dzieło Gaudiego. Ta budowla wywołała wiele kontrowersji, nie spodobała się mieszkańcom miasta. Barcelończycy nazwali ją La Pedrera czyli kamieniołom. Podobno najciekawszy jest dach, na którym stoją kominy przypominające rozkołysane morze. Wstęp 25 euro.

15. Plac Hiszpański

Ogromny plac został wytyczony w 1715 roku, ale gruntownie go przebudowano w 1929, w ramach przygotowań do Wystawy Światowej. Stoi przy nim wiele bardzo ciekawych budynków: fontanna z napisem „Hiszpania poświęcona Bogu”, Wieże Weneckie, zbudowane na wzór dzwonnicy św. Marka, Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej i dawna arena walk byków. Piękne miejsce.

 16. Magiczna Fontanna

Sławna fontanna mnie rozczarowała. Wygląda jak wielka, różowa beza i chlapie niemiłosiernie. Wieczorne pokazy przyciągają tłumy turystów. Dobór muzyki jest co najmniej dziwny…jakiś jazz, piosenka Edith Piaf i Barcelona Freddego Mercury i Montserrat Caballe. Jedynie ten ostatni utwór pasuje do okoliczności. Nie pchajcie się blisko fontanny, bo zdecydowanie lepiej wygląda ona z daleka. Za to podświetlone kaskady wody płynące spod Muzeum Narodowego wyglądają zjawiskowo.

17. Wzgórze Montjuic

Zwane  jest również Wzgórzem Żydowskim. Ma jedynie 173 metry wysokości, ale jest bardzo rozległe. W tym miejscu znajdziecie wiele ciekawych atrakcji: zamek z XVII wieku, w którym przetrzymywano i torturowano więźniów politycznych( wstęp 5 euro, warto, bo stad rozciąga się wspaniały widok na Barcelonę),  stadion olimpijski, park, cmentarz z poruszającymi nagrobkami, ogród botaniczny, a także ogromne Muzeum Sztuki Katalońskiej, u stóp którego rozpościera się Plac Hiszpański. Na Montjuic można wejść schodami albo wjechać kolejką. Żeby zobaczyć wszystkie znajdujące się tu atrakcje potrzeba całego dnia.

18. La Rambla

Ulica, która jest znana z tego, że jest znana. Przyznam, że nie pojmuję fenomenu takich ulic jak Pola Elizejskie czy właśnie Rambla. Ot, po prostu hałaśliwe, zatłoczone miejsce pełne drogich sklepów i restauracji, nawet niespecjalnie urodziwe. Zapewne jednak znajdzie się wśród czytelników bloga znajdą się jej miłośnicy,  więc wrzucam fotkę.

18. Kamienice, pałace

Chodząc po Barcelonie zadzierajcie głowę wysoko do góry. Tutejsze budynki to prawdziwe dzieła sztuki. Większość pochodzi  z przełomu XIX i XX wieku.  To najwspanialsze dzieła secesyjne, jakie można zobaczyć. Dzielica Eixample, w której stoją te piękne budowle,  jest niezwykle nowatorska. Geometryczna koncepcja architektoniczna podobno największe wrażenie robi z lotu ptaka, ale na ziemi też jest  się czym zachwycać. Ildefons Cerda stworzył regularną siatkę ulic przecinających się pod kątem prostym. Zabudowę Eixample tworzą kwadratowe kamienice o boku 133,3 m, ze ściętym wierzchołkiem o długości 15 m, tworzące w ten sposób ośmiokątne skrzyżowania. Szerokość ulic wynosi 20 m, z czego na jezdnię przeznaczono pas o szerokości 10 m, a pozostałą przestrzeń po obu stronach ulicy zajmują szerokie chodniki i zieleń. Symetrię zaburzają ukośne aleje, takie jak Avinguda Diagonal. To właśnie tutaj Artur stwierdził, że drugiego takiego miasta w Europie nie ma.

engineering.com

19. Ulica Blai

Bardzo przyjemne miejsce na tapas i wieczorną lampkę wina. W Blai 9 znajdziecie najlepsze tapas w całej Barcelonie, nie tylko pysznie smakują, ale wyglądają jak małe dzieła sztuki.

20.Dawne areny walk  z bykami

Od roku 2012 corrida jest w Katalonii prawnie zabroniona, ale już wiele lat wcześniej nie cieszyła się popularnością. Pozostały po niej piękne areny, które postanowiono przerobić tak, by znowu stały się użyteczne. W pochodzącej z 1914  roku Plaza de Toros Monumental obecnie organizuje się koncerty i zawody sportowe. Występowały tu największe gwiazdy światowej muzyki, jak chociażby Tina Turner, Bob Marley czy The Rolling Stones. Piękny obiekt  w stylu bizantyjskim może pomieścić do 25 tysięcy osób.

Z kolei Arenas de Barcelona, stojąca na Placu Hiszpańskim, została przerobiona na nowoczesne centrum handlowe z imponującym tarasem widokowym.

To, co Wam pokazałam, jest zaledwie maleńkim wycinkiem wszystkich atrakcji, jakie oferuje Barcelona. W tym mieście nie da się nudzić. Warto zabrać z sobą gruby portfel, bo jak pewnie zauważyliście, atrakcje nie są tanie.


4 Komentarze

Zajączek · 11 listopada 2019 o 17:48

Piękne zdjęcia, piękne widoki…

    Beata · 11 listopada 2019 o 19:53

    Piękne miasto, Zajączku

Zajączek · 11 listopada 2019 o 22:11

…a dzieła Gaudiego są jednak nieprawdopodobne i zaskakujące

    Beata · 12 listopada 2019 o 06:42

    Bardzo zaskakujące i przepiękne. Chciałabym kiedyś zrobić podróż po Barcelonie tylko szlakiem Gaudiego. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.