Ze sławną, i niewątpliwie piękną, stolicą Czech jakoś nie mogę się polubić. Pierwsze dwa spotkania były zdecydowanie negatywne: w biegu i przy kiepskiej pogodzie, podczas jednodniowych wyjazdów. Ogólne wrażenie psuli też nieuprzejmi kelnerzy w restauracjach, o których w necie krążą wręcz legendy, wysokie ceny i wszechobecni palacze. Ostatni wyjazd, przyniósł lepsze doświadczenia, choć nadal Praga nie należy do moich ulubionych miast. Tak czy inaczej na pewno warto ją odwiedzić i dzisiaj chcę Wam pokazać kilka ciekawych miejsc znanych, i parę prawie nieznanych.

1.Mala Strana

Choć to zdecydowanie najładniejsza dzielnica Pragi, ludzi jest tu mniej niż na Starym Mieście. Klimatyczne, wąskie uliczki, restauracje, bary, piękne ogrody, kolorowe kamienice, naprawdę trzeba tu przyjść koniecznie. To zaraz za Mostem Karola, po drugiej stronie Wełtawy. Stąd po schodach wejdziecie prosto na Hradczany. Sercem dzielnicy jest Rynek Małostrański, przy którym stoi barokowy kościół św. Mikołaja. Nie byłam w środku, bo prowadzono akurat prace remontowe, a bilet wstępu kosztował kilkanaście zł. Uznałam, że za taką cenę oglądanie kościoła, w którym aktualnie  widać głównie rusztowania, to zdzierstwo. Ogółem ceny w Pradze często mogą przyprawić o zawał serca. Mały kubek z Krecikiem kosztuje ponad 40 zł!

Jeśli chodzi o kolejne atrakcje dzielnicy, to przy głównej ulicy- Nerudowej znajduje się nieziemski sklep z piernikami. Bajka po prostu.

2. Pałac Wallensteiana

Okazała budowla z XVII wieku obecnie jest siedzibą senatu. Otaczają ją przepiękne ogrody z sadzawkami, fontannami i sztucznymi grotami skalnymi. Miejsce jest prześliczne i, o dziwo, niemal puste. Jest tu też scena, na której odbywają się  darmowe koncerty. Wstęp też jest bezpłatny. Szok!

3. Dzielnica żydowska Josefov

Josefov przypomina krakowski Kazimierz.  Znajdziemy tu synagogi, ratusz żydowski, salę obrzędową Żydowskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, stary, bardzo znany , żydowski cmentarz oraz dom, w którym mieszkał  Franz Kafka. Co ciekawe, bardzo dobry stan Jozefova zawdzięczamy Hitlerowi, gdyż chciał tu stworzyć Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy. Przygotujcie się na spory wydatek, bilet łączony do kilku atrakcji kosztuje 290 koron czyli prawie 50 zł, ale nie obejmuje najstarszej synagogi-Staronovej.  Za jej zwiedzenie zapłacicie dodatkowo 200 koron (33 zł).  Sporo, ale naprawdę warto.

4. Wieża z książek

Tym razem coś za darmo. W Miejskiej Bibliotece przy Placu Mariańskim znajduje się ciekawa konstrukcja z książek czyli wysoka na kilka metrów wieża.   Zaglądanie do jej wnętrza to niesamowite doświadczenie. Całość zajmuje ledwie parę minut, ale pozostawia wspomnienia na całe życie.

5. Most Karola

Prawdę mówiąc to po prostu ładny most, ale jego sława przyciąga tłumy, więc wypada tu być. Ma ponad 500 metrów długości i pochodzi z XIV wieku. Barokowe rzeźby ustawione na jego bokach przedstawiają różnych świętych. Niegdyś był otwarty dla ruchu konnego i samochodowego, obecnie można się po nim poruszać tylko pieszo. Najładniej wygląda nocą, gdy skąpany światłem latarni odbija się w rzece Wełtawie. Zakochani wieszają na nim kłódki na znak swojej miłości, jednak są one regularnie usuwane przez służby miejskie, gdyż stanowią dodatkowy ciężar. Miejsce strasznie zatłoczone.

6. Stare miasto

Stare Miasto w Krakowie w porównaniu do praskiego to miejsce ciche i odludne. W Pradze trudno zrobić kolejny krok. Takiego tłumu jak przy wejściu na Most Karola nie widziałam chyba nigdzie indziej.  Rzeka turystów płynie tu wartkim nurtem we dnie i w nocy. Za to zabytków i ciekawych miejsc na Starym mieście nie brakuje.

7.Vinárna Čertovka

Uliczka jest krótka i bardzo wąska, ma zaledwie 50 cm szerokości. Z powodu dużego ruchu zamontowano tu nawet światła. Taka ciekawostka.

8.Cmentarz Olszański

Największy w Pradze kompleks cmentarzy. Ocenia się, że od powstania pierwszego cmentarza w 1679 cmentarza spoczęło na nim około 2 mln osób. Liczy około 24 tysięcy grobowców i 200 kaplic. To właściwie całe miasto. Miejsce jest bardzo przejmujące i skłania do refleksji. Niektóre groby są już bardzo zaniedbane, ale w tym tkwi ich piękno. Natura robi swoje i wszystko opanowuje. Tu słowa ” Prochem jesteś i w proch się obrócisz” nabierają szczególnego znaczenia.

9.Biblioteka na Strahovie

Biblioteka znajduje się na terenie klasztoru na Strachowie. Trzeba zapłacić za wstęp( można ją oglądać tylko z daleka) i osobno za możliwość robienia zdjęć. Dla osób, które tak jak ja, kochają książki to prawdziwa gratka.

10.Klasztor i piwiarnia na Strachowie

Klasztor ok, ale piwiarnia to prawdziwy hit. Mnisi od wieków wiedzą jak robić dobre piwo. W środku dziki tłum, ale nie zrażajcie się, warto poczekać i spróbować tego piwa.

10.Wyszehrad

Dla Czechów to głównie miejsce pamięci narodowej. Leży nieco na uboczu, wiec jest tu cicho i pusto. Na terenie ogrodzonym murem znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, park, ruiny zamku, rotunda i sławny cmentarz zasłużonych.

11.Hradczany: zamek, katedra, złota uliczka

W  obrębie wzgórza znajduje się kilka atrakcji. Po pierwsze ogromny zamek, na którym od 1918 roku rezydują prezydenci, po drugie sławna Złota Uliczka, z dawnymi sklepami jubilerskimi. Największe wrażenie robi jednak wspaniała Katedra św. Wita.Bilet wstępu na całość kosztuje 350 koron. Wstęp do ogrodów zamkowych jest darmowy. Aby uniknąć gigantycznych kolejek radzę przyjść tu wcześnie rano.

13. Nowy Cmentarz Żydowski

Właściwie jest częścią Cmentarze Olszańskiego. To największy cmentarz żydowski w Czechach i jeden z największych w Europie. Oddano go do użytku w 1890 roku. Na wprost bramy głównej znajduje się Sala Ceremonialna. Cmentarz jest dobrze zachowany, nagrobki w większości  zadbane, jedynie w najstarszej części porasta je bluszcz. Kolejne miejsce skłaniające do zadumy. Tu pochowany jest Franz Kafka.

14. Metro

Ma piękne stacje utrzymane w tym samym stylu i jest naprawdę czyste. To najlepszy i najszybszy środek lokomocji w Pradze.

15. Ściana Johna Lennona

W pobliżu Mostu Karola jest taki zaułek przy Placu Wielkiego Przeora z muralem przedstawiającym Johna Lennona. W czasie komunizmu młodzi ludzie w sposób artystyczny wyrażali tu swój sprzeciw. Obecnie wielu turystów coś tu domalowuje, więc ściana ciągle się zmienia. Można nawet zostawić ślad po sobie.

 

Kategorie: Czechy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.