Jak pewnie większość z Was wie, we wrześniu ubiegłego roku kupiliśmy kampera. W sumie to śmiejemy się, że sprawiliśmy sobie 25 letni prezent na 25 rocznicę ślubu. No prawie , bo nasza rocznica dopiero we wrześniu tego roku. Tak, tak, nasz kamper ma już ćwierć wieku, ale jest zadbany i wygodny. Podróżujemy nim, gdy tylko mamy okazję, właściwie to całkiem często. Nawet tegoroczną Wielkanoc spędziliśmy w kamperze.

Znajomi często pytają nas, jak to właściwie jest, gdy podróżuje się autem kempingowym. Czy trzeba spać na kempingach?Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa itd.? Czy można spać na stacji benzynowej koło autostrady? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania i pokazać wam kilka miejsc, w których nocowaliśmy ” na dziko”

Kupiliśmy kampera z myślą, ze nie będziemy korzystać z kempingów i to nam się udaje. Zgodnie z polskim prawem kamper o masie do 3,5 tony traktowany jest tak samo jak auto osobowe, w związku z tym można nim parkować wszędzie w wyznaczonych miejscach, o ile nie blokujemy miejsca na przejazd. To oznacza, ze na bezpłatnych parkingach można także przenocować. Nie wolno jednak rozkładać markizy, rozstawiać stolika itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu staliśmy we Wrocławiu na bezpłatnym parkingu koło Polinki przez 4 doby. Nie jest to może najpiękniejsze miejsce, zwłaszcza zimą i wczesną wiosną, ale do rynku jest stąd tylko 800 metrów, a do Hydropolis 300, więc nie ma co narzekać.

Za to w trakcie majówki spaliśmy w Zalipiu tuż przy Domu Malarek. Miejsce jak z bajki, sielsko, spokojnie i urokliwie. Już o 7 rano piliśmy kawę w tej uroczej altance, którą widzicie na zdjęciu.  W Sandomierzu znaleźliśmy bezpłatny parking koło zamku, nad samą Wisłą. W ciągu dnia było tu bardzo ciasno, ale wieczorem zostaliśmy tylko my i jeszcze jeden kamper.

Doskonale na nocleg nadają się tez miejsca bardziej odludne, takie jak leśne parkingi, małe polanki przy wiejskich drogach itd. Kamper to niesamowita wygoda i wolność w tym względzie. Można stać nad samym jeziorem (oczywiście  w wyznaczonych do biwakowania miejscach), zrobić ognisko na plaży i podziwiać zachody i wschody słońca. Czyż nie jest pięknie?

  Dużo fantastycznych miejsc na nocleg znajduje się w pobliżu zamków np. na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. My znaleźliśmy kapitalną polankę z romantycznym widokiem na zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Oczywiście w razie potrzeby można nocować na MOPach czyli Miejscach Obsługi Podróżnych, które znajdują się przy autostradach i innych ważniejszych drogach przy stacjach benzynowych.To wygodne rozwiązanie, gdy ruszamy w daleką podróż i poruszamy się głównymi drogami.

Jedyne miejsce, gdzie jak dotychczas płaciliśmy za nocleg na polu kempingowym to śliczna Dolina Będkowska pod Krakowem. To była nasza pierwsza podróż kamperem i wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jak sprawdzi się nocowanie na mniej formalnych, za to darmowych miejscówkach.

Informacje o takich darmowych miejscówkach znajdziecie na stronach:

https://grupabiwakowa.pl/

https://polskicaravaning.pl/miejscowki

Polecam też bardzo bogate forum dla miłośników turystyki karawaningowej. To bezcenne źródło porad i informacji.

https://www.camperteam.pl/forum/

Czy w miejscach takich jak te opisane powyżej jest bezpiecznie? Jak najbardziej. Dotychczas ani razu nie czuliśmy się w jakikolwiek sposób zagrożeni.  Często się zdarza, że  w pobliżu stoi inny kamper, a jak wiadomo, w grupie zawsze raźniej. Nocując „na dziko” trzeba pamiętać, by nie zostawić po sobie żadnych śladów w postaci śmieci. Jeśli  nie ma  w okolicy kubłów, śmieci trzeba spakować i zabrać ze sobą.

Kategorie: Informacje praktyczne

2 Komentarze

Ada · 17 maja 2018 o 11:42

Fajna sprawa taki kamper,tylko zawsze mnie ciekawiło, jak na takiej małej powierzchni mieści się miejsce do spania, gotowania, mycia się itd? Chyba jest strasznie ciasno?

olo · 19 maja 2018 o 13:50

parking przy jeziorze..bezcenne:) dobre fotki:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.