Zachodnia Sycylia najczęściej kojarzona jest z Trapani. I słusznie, bo to jedno  z ważniejszych miast regionu, a na dodatek do niedawna większość podróżnych  z Polski lądowała właśnie tutaj, Katania i Palermo to nowsze połączenia lotnicze z naszego kraju.

Miasto powstało w starożytności na wąskim, wygiętym przylądku, co sprawia, że z trzech stron otacza je morze. Życie płynie tutaj leniwie. Wcześnie rano rybacy wypływają na połów, by zaraz po powrocie sprzedać to, co złowili i mieć wolną resztę dnia. Znajdzie się wtedy czas na kilka przedpołudniowych kaw, pogawędkę z kolegami w barze, a gdy w południe nastanie męczący upał, można spokojnie udać się na długą drzemkę. Niby nie dzieje się w mieście nic nadzwyczajnego, ale właśnie to jest w nim najlepsze, że wszystko toczy się jakby obok turystycznego gwaru i pośpiechu. Turyści też poddają się tej nieco sennej  atmosferze i sami wolno snują się po mieście, przechodząc z jednej strony cypla na drugi. Kto znajdzie się w Trapani w jego nowszej części z pewnością będzie zawiedziony, bo nie ma tam nic ciekawego, ale centro storico jest bardzo ładne i czyste, co na Sycylii należy do rzadkości. Wspaniale miasto wygląda za starymi murami. Pełno tu klimatycznych zaułków, niewielkich placyków i kolorowych łodzi kołyszących się na spokojnych wodach. No i jest bardzo przyjemny park, a w nim mini zoo i scena koncertowa.

W Trapani nie ma spektakularnych zabytków, ale jest sporo starych kościołów, najbardziej efektowny to Katedra św. Wawrzyńca z XV wieku. Mieszkańcy słyną ze swej głębokiej religijności, więc w kościołach, w przeciwieństwie do wielu innych włoskich miast, nie brakuje wiernych. Tutejsze obchody Wielkanocy, a zwłaszcza  wielkopiątkowe procesje są sławne na cały świat. Obejrzyjcie filmy na youtube.

Źródło: http://trapani.gds.it/2015/01/25/misteri-di-trapani-itinerario-e-scinnute-ecco-le-novita_301521/

Miasto od początku swojego istnienia słynęło z wydobycia soli. Do dzisiaj z południowej strony Trapani znajdują się  malownicze saliny i kolorowe wiatraki.

My zatrzymaliśmy się na pierwszy tydzień w prześlicznym Castellamare del Golfo, ale wydaje mi się, że Trapani to też bardzo dobra  baza wypadowa do zwiedzenia Zachodniej Sycylii, bo wszędzie stąd jest blisko: do Erice, rezerwatów Zingaro i Monte Cofano, do południowej Marsali i Mazary del Vallo, no i na Egady łatwo dopłynąć promem.

W okolicy Trapani mnóstwo jest atrakcji. Niestety, niektóre straciły w ostatnich latach swój urok.

Gdy w 2009 po raz pierwszy przyjechaliśmy na Sycylię, zachwyciła mnie stara tuńczykarnia w okolicy Scopello i znajdująca się przy niej plaża Fraglioni.Teren był prywatny, ale nie płaciło się za wstęp i można było wszędzie swobodnie się poruszać . Wszystko wyglądało  bardzo autentycznie, turyści docierali w to miejsce nielicznie. Gdy tym razem ją zobaczyłam, zrobiło mi się bardzo smutno. Miejsce zrobiło się strasznie komercyjne. Tuńczykarnia została zamieniona na hotel. Niestety otynkowano ją i pomalowano na krzykliwe kolory, przez co straciła cały urok. Za wstęp na jej  teren  płaci się 4 euro, poruszać można się tylko wyznaczoną ścieżką.  Wszędzie tłumy turystów. Szkoda, wielka szkoda. Zobaczcie jak wyglądało to miejsce  w roku 2009  i jak wygląda teraz

Za to wciąż przepiękne pozostają rezerwaty przyrody: słynny Zingaro, który ucierpiał podczas ostatnich pożarów i Monte Cofano. O sycylijskich rezerwatach wkrótce napiszę więcej, więc dzisiaj wstawiam  tylko  dwie fotki na zachętę.

Zingaro

Monte Coffano

Z kolei San Vito lo Capo, czyli sławne kąpielisko z białym piaskiem, już w roku 2009 było zatłoczone, ale istne oblężenie turystów, jakie miasteczko przeżywa obecnie, jest przerażające. Na plaży widać tylko parasole.

A tak było w 2009 roku

Za to udało nam się odkryć miejsce, o którym turyści niemal nie wiedzą, i o którym w większości przewodników nie ma ani słowa. To cudowna Grotta Mangiapanne. Mieści się w niej mała, stara  wioska. Grota i jej okolice zupełnie mnie zauroczyły, dlatego poświęcę jej osobny wpis, na który zapraszam za kilka dni.

Kategorie: Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Włochy

Ostia

Ostia to dawna rzymska kolonia znajdująca się u ujścia Tybru, obecnie dzielnica Rzymu. To tu przed miejskim skwarem uciekali możni starożytnego świata. Obecnie można tu spędzić cudowny dzień na zwiedzaniu starożytnych ruin Ostia Antica, pozostałości Czytaj więcej…

Włochy

Rzym-garść liczb i ciekawostek

Rzymianie wypijają dziennie średnio 2 litry wina( na osobę), 0,5 l do lunchu i 1,5 do kolacji. Jako że jedzą głównie w restauracjach piją vino  della casa czyli domowe, co oczywiście nie oznacza, że każdy Czytaj więcej…

Włochy

Styczniowy Rzym – miejsca mniej znane

„Kto dobrze poznał Włochy, a zwłaszcza Rzym, ten już nigdy nie będzie całkiem nieszczęśliwy.” Goethe Niedawno policzyłam tygodnie, które spędziliśmy we Włoszech, wyszło mi z tych obliczeń prawie pół roku. I wciąż nam mało!  Wciąż, Czytaj więcej…