Rzymianie wypijają dziennie średnio 2 litry wina( na osobę), 0,5 l do lunchu i 1,5 do kolacji. Jako że jedzą głównie w restauracjach piją vino  della casa czyli domowe, co oczywiście nie oznacza, że każdy lokal wytwarza swoje. Produkują  je lokalne winnice , które zaopatrują restauracje. Trunek ma ok 8 procent czyli trochę mniej niż wina sklepowe. Dodaje się do niego specjalne zioła, które poprawiają metabolizm. Włosi piją je rozcieńczone wodą.

Włoska kolacja trwa ok 4 godzin. W tym czasie :

-pije się wino

-je przystawkę

-pije wino

-je danie pierwsze czyli makaron

-pije wino

-je danie drugie, najczęściej mięso z sałatką

-pije wino

– je pizzę

-pije wino

– je deser

– pije wino

– pije kawę

– pije wino

Przeciętny Włoch wypija 8 kaw dziennie, przy czym cappuccino i latte nie są traktowane jako kawa, a napoje kawowe.

Urzędnik państwowy, który rozpoczyna pracę o 8 rano, obowiązkowo powinien się spóźnić, dlatego po drodze do pracy wstępuje na cappuccino lub espresso i na miejscu jest o 8 15. Po przybyciu  wita się z przełożonym, który zwyczajowo zaprasza załogę  na kawę. Już o 8 30 przeciętny Włoch jest gotowy do pracy. Po godzinie wysiłku następuje kwadrans na kawę, potem znowu godzina pracy, kawa itd. O 12 rozpoczyna się sjesta, która trwa do 16-tej, co oznacza że stawiamy się na 16 15. Kawa praca, kawa praca i tak do 20. A potem czas na kolację czyli patrz punkt powyżej. To się nazywa dolce vita!

W latach 90-tych do Włoch przybyli polscy budowlańcy. To, co przeciętnemu Włochowi zajmowało trzy tygodnie, Polacy robili w trzy dni. Mieszkańcy Italii się zbuntowali i zaszantażowali Polaków, że albo będą pracować w tutejszym rytmie albo zostaną oskarżeni o kradzieże. Oczywiście nasi rodacy się dostosowali, w końcu płacono im od  dniówki, a nie od wykonanej pracy.

Rzym ma 67 km długości. Mieszka w nim ok 2 mln 700 tyś.  Włochów, 3mln 500 tyś. imigrantów i ok 500 tyś innych mieszkańców Unii Europejskiej.

W mieście jest ok 20 tysięcy bezdomnych, tylu nigdzie jeszcze nie widziałam. Okolice dworca Termini wieczorami zamieniają się w ogromną noclegownię.

Tutejsi bezdomni są czyści( korzystają z darmowych łaźni), nie chodzą głodni( ok 400 kościołów rzymskich  wydaje darmowe posiłki dla biednych, można załapać się nawet na 7 posiłków każdego dnia).

Imigranci  spoza Unii z państwowego budżetu dostają 45 euro dziennie. Do tego codziennie karta telefoniczna, przecież muszą zadzwonić do domu.  Wszyscy mają iphony, które kosztują co najmniej 900 euro.Jesteśmy gotowi do przeprowadzki i zmiany obywatelstwa. Artur chce zostać Syryjczykiem, ja mogę być Afganką.Jak mi zapłacą te 45 euro dziennie, to jestem gotowa nawet chodzić w burce.

W Rzymie jest 470 fontann historycznych i ponad 2500 fontanell, w których płynie pyszna woda mineralna. Miasto nie problemu z dostępem do wody pitnej, tutejsze zasoby są ok 40 % większe niż w pozostałej części Europy.

Kościołów w Rzymie jest 980, z czego ponad 200 przynależy do obecnie żyjących kardynałów. Każdemu nominowanemu kardynałowi papież przydziela jeden z rzymskich kościołów i tak nasz kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał  niesamowitą Bazykię Santa Maria del Popolo, w której znajdują się dwa obrazy Caravaggio, kaplica Chigi zaprojektowana przez Berniniego, freski Pinturicchiego i wiele innych spektakularnych dzieł sztuki.

Koloseum według najnowszych badań mieściło 87 tysięcy widów. Po zakończonym  widowisku opuszczali  oni budynek w ciągu 6 minut..

W 445 miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego znaczna część Koloseum została zniszczona. W kolejnych wiekach walające się wokół bloki skalne stanowiły budulec licznych rzymskich obiektów w tym ponad 80-ciu kościołów. Na przykład wybudowano z nich schody prowadzące do Bazyliki św. Piotra.

Średni czynsz za 60-cio metrowe mieszkanie w ścisłym centrum Rzymu wynosi 3500 Euro. Na przedmieściach cena wynosi 1500, kilkadziesiąt kilometrów od stolicy  100-metrowe lokum jedynie 300 e. Opłaty za media (woda, prąd, gaz) to około 25 euro za jedną osobę miesięcznie .

Dojazd do centrum Rzymu, do stacji Termini, z miejscowości oddalonej o 70 kilometrów zwykłym pociągiem zajmuje około pół godziny. Jeśli zdecydujemy się na Pendolino pojedziemy jedynie 7 minut. Akurat tyle, ile zajmuje wypicie kawy wliczonej w cenę biletu.

Mimo iż Rzym jest kilkakrotnie większy od Paryża, ma tylko 2 linie metra, podczas gdy stolica Francji 15. Trudność w budowie metra w Wiecznym Mieście  związana jest z  odkopywaniem coraz to nowych zabytków. Po każdym kolejnym znalezisku prace budowlane wstrzymywane są na 6 miesięcy.

Starożytny Rzym w I w.n.e. był największym miastem ówczesnej Europy i liczył około miliona mieszkańców, podczas gdy drugie w kolejności pod względem zaludnienia miasto zaledwie kilkanaście tysięcy.

Największe zyski z turystyki czerpie rzymska mafia. Gdy w latach 90- tych w mieście dochodziło do licznych napadów na turystów, podróżni stracili serce do Wiecznego Miasta i zyski z turystyki znacznie spadły. Rząd próbował sobie z tą przestępczością radzić, bezskutecznie niestety. Sprawę wzięła w ręce zirytowana spadkiem dochodów mafia. Zastrzelono dla przykładu kilku bandytów i w ciągu tygodnia problem został rozwiązany.  Obecnie jedyny problem to kieszonkowcy.

Mimo iż w Rzymie są setki tysięcy uchodźców, nie było tu żadnych ataków terrorystycznych. Na przedmieściach znajduje się islamska dzielnica licząca 300 tys. mieszkańców.  Mają swoje szkoły, meczety( w tym największy meczet europejski) i żyją sobie spokojnie. Gdyby doszło z ich strony do jakiegokolwiek aktu terroru, mafia capitale czyli stołeczna, w odwecie wysadziłaby w powietrze całą muzułmańską dzielnicę. Nie opłaca im się po prostu atakować.

Rzymianie , przyzwyczajeni do wysokich temperatur, źle znoszą zimno. Gdy temperatura spada do 20 stopni, zakładają czapki i rękawiczki, gdy jest poniżej 15 mówią, że jest lodowato i prawie nie wychodzą z domu. Nie jeżdżą na plaże, jeśli jest poniżej 30- tu stopni Celsjusza.

Kategorie: Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Włochy

Ostia

Ostia to dawna rzymska kolonia znajdująca się u ujścia Tybru, obecnie dzielnica Rzymu. To tu przed miejskim skwarem uciekali możni starożytnego świata. Obecnie można tu spędzić cudowny dzień na zwiedzaniu starożytnych ruin Ostia Antica, pozostałości Czytaj więcej…

Włochy

Styczniowy Rzym – miejsca mniej znane

„Kto dobrze poznał Włochy, a zwłaszcza Rzym, ten już nigdy nie będzie całkiem nieszczęśliwy.” Goethe Niedawno policzyłam tygodnie, które spędziliśmy we Włoszech, wyszło mi z tych obliczeń prawie pół roku. I wciąż nam mało!  Wciąż, Czytaj więcej…

Włochy

Rzym- Aventyn

Awentyn to wzgórze położone w południowej części  miasta.  Przez długi czas uważane było za wyklęte, gdyż na swą siedzibę wybrał je Remus, który później zginął z rąk Romulusa. W starożytności mieszkali tu głównie plebejusze, choć Czytaj więcej…