Cadaques to prześliczne miasteczko położone w północno-wschodniej Hiszpanii na dzikim przylądku Cap de Creus. Jeszcze na początku XX  wieku najłatwiej dotrzeć do niego było od strony morza, gdyż z lądu przez wzgórza prowadziła jedynie nieprzejezdna ścieżka. Obecnie mamy krętą, wąską drogę i zapewniam, że sam dojazd do Cadaques przez dzikie tereny porośnięte oliwkami i cytrusami stanowi atrakcję.

Historia miasteczka sięga średniowiecza, wówczas była to rybacka wioska otoczona murem. Z tamtych czasów pozostała urokliwa ciasna zabudowa, całe Cadaques  składa się z białych domów pokrytych czerwoną dachówką.

Jeśli dodamy do tego wąskie brukowane uliczki, otoczone skałami male zatoczki, urocze łodzie kołyszące się na spokojnych lazurowych  wodach,  panującą tu ciszę i spokój to otrzymamy miejsce wręcz idylliczne. I naprawdę takie jest Cadaques.  Ja zakochałam się w tym niewielkim miasteczku, oddalonym nieco od innych atrakcji Costa Brava.

Miasteczko stało się popularne wśród zamożnej części społeczeństwa i artystów w pierwszej połowie XX wieku.Przyjeżdżały tu takie sławy jak Picasso, Miro, Duchamp, Marquez,Chagall, Lorca itd. Swój dom miał tutaj Salvatore Dali, który przeprowadził się do Cadaquez razem z żoną, Galą,  w 1948 roku. Zresztą Galę poznał 20 lat wcześniej właśnie w Cadaquez. Obecnie dom artysty pełni funkcję muzeum, można w nim nie tylko zobaczyć jak Dali mieszkał, ale też zgromadzono tu sporo jego dzieł, w  tym niezwykle oryginalne rzeźby i ozdoby. Ogromne wrażenie robi piękny ogród i basen w kształcie… penisa. Artysta był dziwakiem, szaleńcem wręcz, nie przepadam za jego sztuką, jednak muszę przyznać, że jest coś niezwykle poruszającego w oglądaniu miejsc i krajobrazów, które zainspirowały go do stworzenia najsłynniejszych obrazów.

(Właśnie w tym miejscu namalowany został między innymi obraz Trwałość pamięci)

Ceny wstępu:

bilet normalny (dom +ogród) 11 €

bilet ulgowy 8 €

Koniecznie należy dokonać wcześniejszej rezerwacji przez stronę internetową

Kolejne niezwykłe miejsce w miasteczku to kościół Iglesia de Santa Maria de Cadaques. Znajduje się dosyć wysoko na wzgórzu, ale warto przespacerować się do niego ciasnymi, brukowanymi uliczkami, bo choć z zewnątrz nie wyróżnia go nic specjalnego, jego wnętrze jest niezwykłe. Znajduje się w nim bowiem  23 metrowej wysokości barokowy ołtarz oraz organy wykonane przez Josepa Boscà w latach 1689-1691. Co ciekawe w miejscu kościoła  stała wcześniej inna świątynia zburzona w roku 1543 przez słynnego tureckiego pirata, Barbarossę.

Jednak to, co najpiękniejsze w Cadaques to urocza starówka i otaczający je Park Narodowy. Mamy tutaj niemal 20 plaż, ale są one raczej szare, piaszczysto-kamieniste. Za to położone są niebywale malowniczo, najczęściej w niewielkich. wąskich zatoczkach. Okolica jest przepiękna i zachęca do spacerów. Miłośnicy turystyki pieszej mają tu raj, bowiem na przylądku Cap de Creus są niezliczone trasy o zróżnicowanym stopniu trudności.

Cadaques jest spokojne, nie ma tu hałaśliwych klubów nocnych, wielkich hoteli, marketów czy sklepów z tandetnymi pamiątkami. Jest sporo restauracji, kilka małych marketów spożywczych, trochę sklepów z pamiątkami wzorowanymi na sztuce Dalego i z ubraniami. Podobno najtłoczniej jest w sierpniu, kiedy do zagranicznych turystów dołączają Hiszpanie, tradycyjnie biorący urlop w tym miesiącu. No i jeszcze jedna ważna informacja, w Cadaques zazwyczaj wieje wiatr dzięki czemu jest tu chłodniej niż na upalnym wybrzeżu Costa Brava. Latem wiatr przynosi ukojenie i ochłodę, ale  w miesiącach jesienno-zimowych wieje tak mocno i niemal nieustannie, że mieszkający tu ludzie popadają w szaleństwo.

Jeśli będziecie kiedyś na Costa Brava koniecznie zajrzyjcie chociaż na jeden dzień do Cadaques.

 

Kategorie: Hiszpania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Hiszpania

Costa Brava – którą miejscowość wybrać na wakacje?

Po tym jak Turcja, Egipt czy Tunezja ze względu na niestabilną sytuację polityczną i zagrożenie zamachami terrorystycznymi stały się mniej popularnymi kierunkami wakacyjnymi, Hiszpania zdobyła uznanie w oczach Polaków. Trudno się dziwić, kraj jest piękny Czytaj więcej…